Las - dla wszystkich czy dla wybrańców ?
Któż z nas nie lubi chodzić, w każdej porze roku na spacery do lasu? Myślę, że większość z Was jest szczęśliwa, idąc tam po to, by naładować akumulatory, słuchając szumu drzew i śpiewu ptaków, pooddychać świeżym powietrzem, obserwować zwierzęta. Jest to ucieczka od zgiełku, pośpiechu, który towarzyszy nam co dnia, smogu. W lesie mamy dużo tlenu i możemy jeszcze, czasami rozkoszować się widokiem imponujących drzew i rozległych krajobrazów.  Wszystko to mamy na wyciągnięcie ręki. 
W ostatnim czasie przeczytałam, że były (cudownie się stało, że go odwołano) minister Szyszko
chciał  znowelizować prawo łowieckie, dając władzę myśliwym nad lasami ( nawet prywatnymi), polami, łąkami,  parkami narodowymi oraz rezerwatami przyrody, aby mogli tam bezkarnie polować, zabijać zwierzęta i napawać się swoim szczęściem, pokazując światu swoje trofea  i krwawe zdjęcia. Minister chciał, aby w palowaniach mogły uczestniczyć dzieci, aby od najmłodszych lat "wiedziały", że dzikie zwierzęta, to tylko zwierzęta, stworzenia bez uczuć, pokarm dla niektórych ludzi. Pragnął także aby można było polować sto metrów od domu, często z własnej działki. Nas, spacerowiczów, chciał karać za utrudnianie polowań, byśmy nie mogli być świadkami krwawego sportu myśliwych.
Jako miłośniczka  przyrody, obrońca zwierząt i środowiska byłam bardzo zbulwersowana ustawą, która miała być lada dzień wcielona w życie.

   Dzisiaj minister Sz. został zdymisjonowany, ale rumowisk, które poczynił  dla środowiska przyrodniczego ( powycinane kilkusetletnie drzewa, niekontrolowane zabijanie dzikich zwierząt, w tym odstrzelonym pod pretekstem gruźlicy żubrów, czy polowanie na bażanty w ośrodku hodowli tych ptaków i wiele, wiele innych niecnych czynów ) nikt nie jest w stanie cofnąć.


Mam nadzieję, że jego następca H. Kowalczyk, będzie chronił środowisko przyrodnicze, a my podczas spaceru do lasu będziemy czuli się bezpiecznie.
23 komentarze :

 1. NIESTETY, TA USTAWA ZOSTAŁA PRZEGŁOSOWANA POD PRZYKRYWKA GŁOSOWANIA PRZECIW AFRYKAŃSKIEMU POMOROWI ŚWIŃ I MIN, KOWALCZYK JEJ NIE ODWOŁA...głosowali posłowie w 100% bo nie doczytali na co głosują!
  Mam nadzieję jednak, że powstanie jakaś nowelizacja tej ustawy i las będzie dla wszystkich.
  Piękne zdjęcia :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam, że ta ustawa weszła w życie, to takie przykre, aby jak najszybciej wprowadzili nowelizację tej ustawy. Byłam przekonana, że wraz dymisją Sz. wszystko wróci do normy.
   Dziękuję :)

   Usuń
 2. A ja prosze Boga ,zeby ktos wystrzelal bobry u nas jest plaga niszcza lasy ,wybieraja piekne zdrowe drzewa i niszcza.Setki starych wiekowych debow, sosen lezy w bagnie obraz nedzy i rozpaczy. I nikt tego nie widzi bo bobry sa pod ochrona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka sytuacja jest wynikiem braku naturalnego wroga bobrów. Człowiek wybił większość wilków i równowaga została zachwiana.

   Usuń
  2. Takie są realia, zgadzam się z don't blink, a mogliby bobry odłowić i przenieść na dzikie tereny, gdzie ich obecność nikomu nie zaszkodzi, a poza tym, to, że populacja tych zwierząt jest ogromna to wina człowieka, ponieważ w latach siedemdziesiątych bobry rozmnażano w hodowli na Mazurach i wypuszczano na wolność w wielu punktach kraju. Fakt był to gatunek zagrożony wyginięciem.

   Usuń
 3. Możemy mieć tylko nadzieję, że nie wszędzie myśliwi pozbawieni są serca...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednak myśliwych jest bardzo dużo i z roku na rok ich przybywa, nawet w mojej niewielkiej miejscowości.

   Usuń
 4. Nie ma co komentować wszystko zostało napisane.Miejmy tylko nadzieję że nowy minister będzie człowiekiem odpowiedzialnym:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że nowy minister wprowadzi wiele nowelizacji do tej ustawy i będzie chronił środowisko, a nie je niszczył. Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Piękne zdjęcia! Ja też lubię chodzić po lesie, każda pora roku jest na to dobra.Wczoraj na TVN pięknie podsumowali kadencję byłego ministra. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Niestety nie udało mi się obejrzeć podsumowania kadencji byłego ministra,a szkoda. Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Okazuje się, że większość Polaków głosowała na taki rząd. Chyba nie zdawali sobie sprawy, że brak wszystkim osobowości. Mamy to co większość chciała.Będzie cudem, gdy coś ulegnie zmianie po odwołaniu ministra. Kocham przyrodę i kocham spokojne lasy. Lubię chodzić z moimi psami po moim osobistym lesie, lecz jest to teren łowiecki, o którym w obcesowy sposób poinformował mnie gbur- myśliwy. Ech...gdzie my żyjemy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno Ci co głosowali na obecny rząd, który wspiera ludzi leniwych i nieudolnych, a także cwaniaków są zadowoleni, ponieważ dostają mnóstwo pieniędzy i nie muszą pracować. To jest absurd, żebyś nie mogła czuć się swobodnie i bezpiecznie w swoim lesie bo jest to teren łowiecki. To prawda, w jakim kraju my żyjemy...!!

   Usuń
  2. Na nich głosowało niecałe sześć milionów Polaków, przy 50 % frekwencji w Wyborach. Tak to jest jak się nie chodzi na wybory :(

   Usuń
 7. Mam nadzieję, że mądrość spłynie na rządzących i będą podejmować mądre decyzje :/
  Coś okropnego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo bym chciała, aby rządzący podejmowali właściwe i mądre decyzje, ale chyba na to musimy jeszcze długo czekać.

   Usuń
 8. Oby te wszystkie głupstwa ,które zainicjował spadły razem z nim ,jak te szyszki ze świerków...

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo bym chciała aby nasze marzenia się spełniły:)

  OdpowiedzUsuń
 10. kocham las, drzewa, doceniam to co nam ofiarowują i staram się dziękować i jakoś odpłacać...Mój siostrzeniec walczył o puszczę był tam wiele dni...część drzew uratowano ale tylko część..człowiek to największy szkodnik!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że chociaż część drzew udało się ocalić w puszy, dzielny z niego chłopak. Zgadzam się z Tobą,żę największym szkodnikiem dla natury jest człowiek. Jest to bardzo przykre, ale takie są realia.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 11. Kocham las i spacer po nim i mam nadzieję, że nowelizacja ustawy zostanie dokonana, bo mam być. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio czytałam, że J. Kaczyński jest przeciwny wprowadzonej ustawie i dąży do jej nowelizacji, aby to się udało, bo jak tak dalej będzie to niedługo nie będzie wiekowych drzew i dzikich zwierząt.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 12. Ludzie ludziom zgotowali taki los..! Oby wreszcie zrozumieli że nie można wycicnać wszystkiego w pień..!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka